ACCOMPLISHMENTS
Candice is the winningest female SUP athlete in history. Her awards constitute an amazing achievement. But the legacy she’s carved is of a warrior who’s committed to excellence in her craft and perseverance through all life’s challenges.

2018 Results

1st Pacific Paddle Games Overall Champion, Dana Point, CA

1st Pacific Paddle Games Technical Race, Dana Point, CA

1st Gold ISA World Championships Technical Race, Hainan, China

1st APP World Tour Race #2 New York SUP Open, NYC, New York

1st World Wildlife Fund, Panda Paddle, San Diego California

1st Queen of the Lane Award, Santa Cruz Paddlefest, Santa Cruz, CA

2nd APP World Tour Racing-Overall World Ranking

2nd USA Surfing National Championships SUP Surfing, Oceanside, CA

2nd WPA Sanming SUP Championships, Sanming, China

3rd Pacific Paddle Games Distance Race, Dana Point, CA

3rd Santa Cruz Paddlefest Race, Santa Cruz, CA

3rd Santa Cruz Paddlefest Sup Surf, Santa Cruz, CA

4th Maui Jim Ocean Shootout- Multi Sport Event, Maui, HI

5th APP World Tour Race #1, London SUP Open, London, England

5th APP World Tour Surf Event #2, Gran Canaria Pro, Las Palmas, Gran Canaria

5th APP World Tour Race #3, Paris Sup Open, Paris, France

5th ISA World Championships SUP Surfing, Hainan, China

SUP Awards #2 Female Paddler of the Year

2017 Results

1st USA Surfing National Championships, SUP Distance Race, Oceanside, CA

1st USA Surfing National Championships, SUP Technical Race, Oceanside, CA

1st Santa Monica Pier Paddle, Santa Monica, CA

3rd USA Surfing National Championships SUP Surfing, Oceanside, CA

3rd Gorge Paddle Challenge Technical Race, Hood River, OR

3rd APP World Tour Race #2 Japan Pro

3rd SUP Race Cup, St. Maxine, France

3rd Atlantic Paddle Games, Hosseggor, France

5th APP World Tour Race #1 Maui Pro-Am

SUP Awards #3 Female Paddler of the Year

2016 Results

1st Pacific Paddle Games Overall Champion, Dana Point, CA

1st Pacific Paddle Games Technical Race, Dana Point, CA

1st Gold ISA World Championships Distance Race, Fiji

1st San Clemente Ocean Festival, Sup Distance Race,

1st Santa Monica Pier Paddle Distance Race

2nd Carolina Cup, Wrightsville Beach

2nd Santa Monica Pier Paddle Sprints

2nd Columbia Gorge Paddle Challenge Course Race

3rdPacific Paddle Games Distance Race, Sana Point, CA

3rd APP World Tour, Hayama Pro SUP Race, Japan

3rd Bronze ISA World Championship Technical Race, Fiji

SUP Awards #1 Female Paddler of the Year

2015 Results

1st Pacific Paddle Games Overall Champion, Dana Point, CA

1st Pacific Paddle Games Technical Race, Dana Point, CA

1st Pacific Paddle Games Distance Race, Dana Point, CA

1st Gold ISA World Championships Technical Race, Mexico

1st Gold ISA World Championships Distance Race, Mexico

1st Gold ISA World Championships Team Medal, Mexico

1st APP World Tour Event #1 Barcelona, Spain

1st APP World Tour Event #2 Kanagawa Pro, Japan

1st APP World Tour Event #3 US Open of SUP

1st APP World Tour Event #4 Turtle Bay Finals

World Title- 2015 APP World Tour Champion

1st Molokai 2 Oahu World Championships (Mixed Relay SUP)

1st Surfing America USA National Championships of SUP Surfing

1st Place Hanohano Huki Ocean Challenge Sup Race

1st Surftech Dual Athlon Sup Race

1st Mongoose Cup Sup Race

1st Duke’s Ocean Festival Waikiki, Sup Surfing & Race

2nd Shootout at Steamer Lane SUP Surfing

2nd Santa Monica Pier Paddleboard Festival

3rd APP World Tour, Turtle Bay Women’s Pro Sup Surfing

SUP Awards Best Female Performance

SUP Awards  #2 Female Paddler of the Year

Sport of Kings Awards at Mongoose Cup

2014 Results

1st Battle of the Paddle California Women’s Elite Race, Salt Creek, CA

1st Battle of the Paddle Brazil Women’s Elite Race

1st Battle of the Paddle Brazil Women’s Distance Race

1st APP World Tour Huntington Beach Pro Grand Slam Race

1st USA Surfing National Championships, Women’s Sup Surfing, CA

1st Santa Monica Pier Paddle, Prone & Sup

1st Hobie/Hennessey’s Waterman Challenge, Dana Point, CA

1st San Clemente Ocean Festival Sup Race

1st San Clemente Ocean Festival Prone Race

1st San Clemente Ocean Festival American Ironwoman

1st Payette River Games

1st Race the Lake of the Sky

2nd Ultimate SUP Showdown Waikiki

2nd APP World Tour, Turtle Bay Women’s Pro Sup Surf, HI

3rd APP World Tour, Huntington Beach Women’s Pro Sup Surf, CA

3rd Columbia Gorge Paddle Challenge Race, Hood River, OR

5th APP World Tour, Maceio Pro, Sup Surf, Brazil

5th APP World Tour, Abu Dhabi All-Stars, Sup Surf, UAE

2013 Results

1st Orange Bowl Paddle Championship, Florida

1st Surftech Shootout, Santa Cruz, CA

1st Surftech Duel Athlon, Santa Cruz, CA

1st Sound Surfer Waterman Challenge, Connecticut

1st Surftech Jay Race Prone Race, Santa Cruz, CA

1st Race the Lake of the Sky, Lake Tahoe, CA

1st Columbia Gorge Paddle Challenge Course Race

1st Ultimate SUP Showdown, Waikiki, HI

2nd US Sup Tour Sup Surf, California

2nd APP World Tour , Turtle Bay Pro, SUP Surf

2nd APP World Tour, Huntington Beach Pro, Sup Surf

2nd Surftech Jay Race Waterman Challenge, Santa Cruz, CA

3rd Columbia Gorge Paddle Challenge Distance Race

3rd Molokai 2 Oahu World Championships, Women’s Unlimited Prone

SUP Awards #3 Female Paddler of The Year

2012 Results

1st Orange Bowl Paddle Championships

1st La Ventana Classic, Mexico

1st Surftech Shootout, Santa Cruz, CA

1st Surftech Duel-Athlon, Santa Cruz, CA

1st Sayulita Longboard & SUP Classic

1st The Jay Race by Surftech, Santa Cruz, CA

1st Race the Lake of the Sky, Lake Tahoe, CA

1st San Clemente Ocean Fest, Sup Race

1st H2Overdrive River Race, Utah

1st Boardworks Show Up & Blow Up Championships, Utah

1st Ta-Hoe Nalu Paddle Festival

1st Columbia Gorge Paddle Challenge, Distance & Course

1st Hennessey’s International Paddleboard Championships, Cabo

1st Surf Race to Victory, Huntington Beach, CA

1st Chattanooga River Rocks Festival

1st VelaUno Paddle Royale Championships

2nd Battle of the Paddle California

3rd Carolina Cup, North Carolina

3rd Molokai 2 Oahu World Championships, Women’s Unlimited Prone

SUP The Mag #1 Female Paddler of the Year

SUP Connect Awards “Woman of the Year”

2011 Results

1st Punta Sayulita Festival (SUP Surf/Race), Mexico

1st Surftech Sup Shootout/ Dual-Athalon, Santa Cruz, Ca

1st Women’s Pipeline Pro (Longboard), North Shore, Oahu

1st Battle of The Paddle Hawaii, Women’s Elite Race Champion, Waikiki

1st Gulf Coast Sup Championships, Florida

1st Hennessey’s “Return to the Pier” Race, (Prone)

1st Santa Monica Paddleboard Festival, (Prone)

1st China Uemura’s 15thAnnual Wahine Classic, Sup Surf, Waikiki

1st Hennessey’s US Championships SUP Race, Redondo Beach, CA

1st Mike Knight Ocean Games, Lifeguard Paddleboard Race

1stSan Clemente Oceanfest, Lifeguard Racing, Medals: 6 Gold, 2 Silver, 1 Bronze

1stChina Uemura’s 28thLongboard Classic, SUP Surfing

1st Naish International Paddleboard Championships (Prone), Maui, HI

1st Ta-Hoe Nalu Paddle Festival, (SUP, Prone, Relay)

1st Columbia River Gorge Paddle Challenge (Elite & Downwind)

1stC4 SUP Surf Race Waikiki

1st Hawaii Paddleboard Championships, (Unlimited Prone)

1st Kahala Challenge, 800M Swim/2Mile Run/2Mile Paddle

1st US Open of SUP

1st Hennessey’s International Paddleboard Championships, SUP Race

1st Hinano Surf Race to Victory, Huntington, CA

1st Battle of the Paddle California IV, Women’s Elite Race

1st APP World, Huntington Beach, Event #4, Sup Surf

1st River Rocks Sup Splash Festival, SUP Race, Tennessee

1st United States WaveSki Championships, Sup Surf

1st Los Cabos Classic, Sup Race

SUP Awards #2 Female Paddler of the Year

2010 Results

1st Noosa Festival Of Surfing SUP Race, Australia

1st Greenline SUP Race, Australia 1st SUP into Summer, Hawaii

1st Battle of the Paddle Hawaii, Women’s Elite Race

1st Battle of the Paddle Hawaii, Women’s Distance, 10 miles

1st Summer Solstice Race, Women’s Prone Race, North Shore, Oahu

1st Primo Stand Up Challenge, Hawaii

1st Da Hui 32rd  4th of July Race, SUP, North Shore, Oahu

1st Hennessey’s International Paddleboard Championships, North Shore, Oahu

1st Battle of the Paddle California III Women’s Elite Division

1st Seapaddle NYC, 28 miles SUP Race, New York City

3rd Molokai to Oahu Paddleboared Championships, Women SUP Solo

SUP Connect Awards “Woman of The Year”

Standup Journal “Woman of the Year”

2009 Results

2nd Place Battle of the Paddle California, Women’s Elite Race

3rd Molokai to Oahu, 32 Miles, Women’s Solo Unlimited Sup

*Searching archives for remaining results*

2008 Results

1st C4 Waterman/Honolua Stand Up/Duke’s Ocean Fest Pro Sup Surf

1st C4 Waterman/Honolua Stand Up/Duke’s Ocean Fest Women’s Sup Surf

1st Haleiwa Joe’s Labor Day Race

1st Girls Who Surf Pro-Am Sup Surf

1st Xterra Surf Monkey Festival Sup Race

1st China Uemura’s 24th Longboard Classic Women’s Sup Surf

1st Hennessey’s International Paddleboard Championships

1st DaHui Fourth of July Race

1st China Uemura’s 11th Wahine Classic Sup Surf

1st Surfing the Nations/Freedom Sup Surf Contest

2nd Place Battle of The Paddle California, Women’s Elite Race

2nd HASA State Championships Sup Surfing

2nd Cline Mann Ko’olaupoko Race (My very first Sup Race)

2007 Results

3rd Women’s Pipeline Pro

*Searching archives for remaining results*

2006 Results

1st US National Championships, Longboard

1st HASA Hawaii State Championships, Shortboard

*Searching archives for results*

2005 Results

*Searching archives for results*

2004 Results

*Searching archives for results*

2003 Results

1st ISF State Championships, High School Team Champions

1st NSSA Nationals, High School Team Champions

2nd USSF US Championships, Girls High School Shortboard Division

2nd USSF US Championships, Girls High School Longboard Division

2nd South Coast League Finals, Women’s Shortboard

2nd NSSA State High School Team Championships

3rd NSSA Nationals, High School Girls Shortboard, Salt Creek, CA

3rd Roxy Shortboard Contest

2002 Results

1st NSSA Nationals, High School Team Champions

1st ISF State Championships, High School Team Champions

1st South Coast League Finals, Women’s Shortboard, Upper Trestles, CA

2nd USSF Nationals, Women’s Scholastic Shortboard

2nd “Six Pack” Longboard Coalition Contest

3rd NSSA Jr. Championships, Shortboard

3rdNSSA Jr. Overall Season Rankin, Shortboard

3rd San Onofre Longboard Classic, Girls Longboard

3rd San Onofre Longboard Classic, Tandem

2001 Results

2nd San Onofre Surfing Classic, Girls Longboard

2nd San Clemente Seafest Women’s Shortboard

3rd San Ononfre Surf Team Vs Doheny Team, Women Longboard

2nd NSSA Jr. Event #3, Girls Surfing

3rd NSSA Jr. Event #2, Girls Surfing

4th NSSA Jr. Event #1, Girls Surfing

High School Surf Team Competition

1st South Coast League Finals, Shortboard

1st San Clemente vs. Capo Beach, Shortboard

2nd San Clemente vs. Aliso, Shortboard

2nd San Clemente vs. Dana Hills, Longboard

3rd San Clemente vs. Capo Beach, Longboard

4th San Clemente vs. Huntington Beach, Shortboard

2000 Results

1st NSSA Jr. Event #7 Huntington 9thStreet, Girls Surfing

1st San Clemente Seafest, Open Women Shortboard

1st San Onofre Coalition Team vs. Hawaiian Sano Surf Team, Longboard

2nd San Onofre Surfing Classic, Girls 14-18, Longboard

2nd NSSA Jr. Event #3 T-Street, San Clemente, Girls Surfing

2nd NSSA Jr. Event #6 Ponto Beach, Girls Surfing

2nd NSSA Jr. Championships, Huntington Beach, Girls Surfing

2nd NSSA Jr. Overall Season Rankings, Girls Surfing

3rd NSSA Jr. Event #4 Oceanside, Girls Surfing

4th San Onofre Surfing Classic, Body Boarding

6th NSSA Jr. Event #1, Girls Surfing

6th NSSA Jr. Event #2, Girls Surfing

6th NSSA Jr. Event #5, Girls Surfing

1999 Results

1st San Onofre Coalition Team vs. Hawaiian Sano Surf Club, Girls Longboard

1st San Onofre Surfing Classic, Novice Tandem

4th San Onofre Surfing Classic, Body Boarding

4th San Onofre Surfing Classic, Girls 9-13, Longboard

4th Roxy Classic, Girls Longboard 9-14

4th Rusty Grom Fest, Huntington Beach, Girls Shortboard 9-13

1998 Results

1st San Onofre Longboard Team vs. Hawaiian Sano Surf Club, Girls Longboard

4th San Onofre Surfing Classic, Body Boarding

5th San Onofre Surfing Classic, Girls 9-13 Longboard

1997 Results

1st San Onofre Surfing Classic, Novice Tandem

4th San Onofre Surfing Classic, Girls 9-13 Longboard

5th NSSA Jr., Golden West Street, Huntington, Girls Surfing

1996 Results

6th Jericho Poppler “Kid’s For Clean Waves”, Bolsa Chica, CA